Sevdiklerinizi ve eşyalarınızı korumak artık çok kolay.

Kameralar, güvenlik sistemleri arasında en yaygın ve kullanışlı çözümler olarak dikkat çekmektedir. Güvenlik kameraları, günümüzde en küçük ofislerden en büyük alışveriş merkezlerine kadar hemen her mekânda bulunan güvenlik sistemlerinin gözü kulağı olarak kabul edilmektedir. Açık alanlarda da yaygınlaşan güvenlik kameraları özel şirketlerden emniyet kuvvetlerine kadar geniş bir yelpazede güvenlik çalışmalarına destek veren gizli kahramanlar olarak anılır. Suçlarla mücadelede caydırıcı etkisi tartışılmayacak kadar fazla olan güvenlik kameraları çok farklı amaçlar için de faydalı olabilmektedir.

Güvenlik Kameraları Nasıl Çalışıyor

Güvenlik kameraları, izlenen bölgelerde meydana gelebilecek yangın, deprem, sel gibi doğal felaketlere de müdahaleyi hızlandırır. Ancak güvenlik kamerası kullanmak isteyenlerin bazı önemli ayrıntılara dikkat etmeleri gerekmektedir. Öncelikle, güvenlik kamerası markaları tarafından farklı ihtiyaçlara yönelik geliştirilen güvenlik kamerası çeşitleri arasında çalışma yapılması planlanan alanlara en uygun modelin seçilmesi gerekir. Ayrıca kameraların yine bazı uygulama alanlarında kullanılan algılama sensörleri ile koordine edilmeleri başarı oranını arttırmaktadır. Özellikle açık alanlarda kullanılan güvenlik kameraları ile ışın sensörleri koordineli çalışarak hedef bölgeleri daha hassas seviyede kontrol altına alabilmektedir. Bu bölgelerde kullanılan ışın sensörleri güvenlik bölgesini görünmeyen bir çit ile çevreleyerek kontrol altına alırken kameralar da alanı görsel olarak taramaktadır. Güvenlik kamerası fiyatları kurulacak sistem açısından kullanıcıların seçmiş olduğu marka ve modele göre değişkenlik gösterebilir.

Güvenlik Kamerası Modelleri

Kapalı alanlarda tercih edilen dome tipi kameraların yanı sıra bullet tipi olarak bilinen kameralar da kullanılabilir. Sert müdahalelere dayanıklı tipleri bulunan dome kameraların kızıl ötesi sensörlü modelleri de bulunabilmektedir. Yeterli ışık olmayan veya karanlık alanlarda görüş sağlayan kızılötesi kameralar iç ve dış alanlara uygun tiplerde üretilebilmektedir. İzledikleri alanlardaki görüntüleri uygun video formatında kayıt altına alır. Kablosuz IP kameralar, analog görüntüleri dijital hale getirerek yayın yapabilmektedir. İnternet olan her yerden izlenebilir. İç mekânlar için uygun modeller arasında yer alır.

Güvenlik Kamerası Fiyatları

Özel kapları sayesinde suya, toza ve darbelere dayanıklı hale getirildiğinde dış alanlarda da kullanılabilen ev güvenlik sistemleri fiyatları kullanılan kamera sayısına, kurulum sistemine ya da birbirine bağlı cihaz sayısına ve türüne göre değişkenlik gösterebilir. Güvenlik kamerası kullanmak isteyenlerin doğru sistemi ve kamerayı seçmeleri hayati önem taşımaktadır

Kamera Seçiminde İpuçları

  • Kapalı alanlarda basit, etkili ve ekonomik bir sistem için kutu tipi güvenlik kamerası modelleri seçilebilir.
  • Küçük kapalı alanlar, apartman girişi, ofis ve atölyelerde sıklıkla uygulanan ev güvenlik sistemleri arasında yer alan kutu kameraların mercekleri değiştirilerek görüş açılarına müdahale edilebilir.
  • Doğru ürünü seçebilmek için her şeyden önce ortamın ihtiyacı belirlenmelidir.
  • Ofisinizin büyüklüğüne hitap eden kamera seçmeye dikkat edin.
  • Görüntü kalitesi bakımından yüksek çözünürlüğe sahip ürün seçerseniz izleme sırasında problem yaşama olasılığı düşer.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Uzmanlar, güvenlik kameralarının kullanılacağı alanda uygulama yapılmadan önce bilgili kişiler tarafından keşif yapılmasını ısrarla tavsiye etmektedirler.
  • Güvenlik kamerası seti oluştururken ev ya da ofis ortamları olmak üzere farklı ekipmanların kullanılabileceğini unutmayın.
  • Kamera sistemi kurulumunun bir uzman tarafından yapılması gerekmektedir.
  • Görüntü kalitesinin ihtiyaca yönelik olarak belirlenmesi gerekmektedir. İhtiyaçtan fazlası ya da azı ihtiyacınızı karşılamaya yetmeyebilir ya da ekstra masraf yapmanıza yol açabilir.
  • Maliyet hesaplaması yaparken çözünürlük değerinin ve aktarım gücünün belirleyici etken olduğunu unutmayın.